RIHSS (Home)
Girls
Cross Country
RITCA All Division
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Team
W/L Records
Champions
Team
State
Class A
Class
B
Class
C
Individual
RI
New England Titles
SENE
NEPSTA
Girls
Cross Country Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Postseason
Current Results
Past Results
Formats
|
2000 Girls Cross Country
R.I. Track Coaches Association All Class & All Division
Class A
First Team
Lindsay Vieira, North Kingstown
Hilary Dionne, Cumberland
Meredith Crocker, South Kingstown
Kaitlin Buckley, North Kingstown
Lindsay Crouse, South Kingstown
Kim Cadden, Warwick
Shannon Leary, North Kingstown
Second Team
Kasey Cote, Coventry
Shannon McIntyre, South Kingstown
Holly Murgia, Coventry
Stephanie Resendes, Pilgrim
Leah Kelling, North Kingstown
Leah Sullivan, North Kingstown
Emily Herron, Coventry
Third Team
Claire Berman, North Kingstown
Stephanie Sturdahl, Pilgrim
Amanda Cascione, Cranston West
Elizabeth Ricardo, Cranston West
Deidre McCabe, Cranston West
Nicole Renzulli, Cranston West
Ashley Phelps, Coventry
Class B
First Team
Rebecca Anderson, Chariho
Elizabeth Carlson, Lincoln
Emily Anderson, Westerly
Claudia Hernandez, Hope
Allison Buechner, Barrington
Patty Degaitus, La Salle
Dana DeIngenis, Bay View
Second Team
Caroline Whistler, Barrington
Amy Izzo, Johnston
Erica Hird, La Salle
Kathleen Smith, Westerly
Katherine Taylor, Barrington
Brooke Dillon, La Salle
Jean Marie Palermino, Lincoln
Third Team
Sarah Sabo, La Salle
Tracy Goff, Barrington
Judith Briant, Barrington
Kaityn Stefanski, Westerly
Kerri Clarkin, Barrington
Nicole Lombardi, North Providence
Lindsay Post, Westerly
Class C
First Team
Nicole Millette, East Greenwich
Katherine Bennett, East Greenwich
Brandy Bates, Ponaganset
Morgan Wilson, Ponaganset
Jess Michaels, Ponaganset
Rosie Maher, Portsmouth
Ashley Jensen, Mount St. Charles
Second Team
Amy Brequet, Smithfield
Jennifer Hall, Ponaganset
Elissa Bergen, East Greenwich
Crystal Rimoczy, Ponaganset
Jackie Weber, East Greenwich
Emily DeFranco, Ponaganset
Tracy Beaulieu, Ponaganset
Third Team
Jessica Keetz, Smithfield
Emily McCaffrey, East Greenwich
Lyndsay D'Amato, Smithfield
Hope Aswell, Rogers
Christiana Dobrzynski, Mount St. Charles
Laura Borrelli, Smithfield
Christie Kneeland, Portsmouth
Suburban Division
First Team
Katherine Bennett, East Greenwich
Cadden, Warwick
DeIngenis, Bay View
Elissa Berger, East Greenwich
Phillips, Pilgrim
Marold, West Warwick
Cascione, Cranston West
Second Team
Greeley, East Greenwich
Holly Resendes, Pilgrim
Melissa McNamara, Cranston West
Jackie Weber, East Greenwich
Stephanie Sturdahl, Pilgrim
Jessica Maher, Pilgrim
O'Connor, Bay View
Third Team
Emily McCaffrey, East Greenwich
Croce, Bay View
Moulton, Warwick
Izzo, Johnston
Daniel, Toll Gate
Nicole Renzulli, Cranston West
Deidre McCabe, Cranston West
Michelle Armstrong, Pilgrim
Metropolitan
First Team
Kulasewski, La Salle
Caroline Whistler, Barrington
Barlow, Classical
Patty Degaitus, La Salle
Claudia Hernandez, Hope
Allison Beuchner, Barrington
Tracey Foster, La Salle
Second Team
Hernandez, Mount Pleasant
Judith Bryant, Barrington
Luz Almanzar, Mount Pleasant
Katherine Taylor, Barrington
Tracy Goff, Barrington
Kerri Clarkin, Barrington
Allison Gagne, Tolman
Third Team
Brooke Dillon, La Salle
Sarah Sabo, La Salle
Gouveia, East Providence
Allison Gagne, Tolman
Sarah Tower, Tolman
Northern
First Team
Elizabeth Carlson, Lincoln
Hilary Dionne, Cumberland
Ashley Jensen, Mount St. Charles
Brandy Bates, Ponaganset
Jess Michaels, Ponaganset
Jennifer Hall, Ponaganset
Lombardi, North Providence
Second Team
Emily DiFranco, Ponaganset
Morgan Wilson, Ponaganset
Jean Marie Palermino, Lincoln
Christiana Dobrzynski, Mount St. Charles
Melissa Henault, Burrillville
Lindsay Rachlow, Burrillville
Third Team
Jessica Keetz, Smithfield
Kate Malloy, Cumberland
Duquette, Ponaganset
Rimoczy, Ponaganset
Lyndsay D'Amato, Smithfield
Amy Breguet, Smithfield
Gervais, Mount St. Charles
Southern
First Team
Lindsay Vieira, North Kingstown
Mereidth Crocker, South Kingstown
Loughlin, North Kingstown
Kaitlin Buckley, North Kingstown
Rebecca Anderson, Chariho
Emily Anderson, Westerly
Lindsay Crouse, South Kingstown
Second Team
Leary, North Kingstown
Sullivan, North Kingstown
Murgia, Coventry
Cote, Coventry
McIntyre, South Kingstown
Maher, Portsmouth
Smith, Westerly
Third Team
Kolling, North Kingstown
Berman, North Kingstown
Herron, Coventry
Aswell, Rogers
Lancellotta, Coventry
Woodford, South Kingstown
Stefanski, Westerly
|